امروز می خواهیم شما را با تاریخچه دستگاه سی ان سی آشنا کنیم .استفاده از تکنولوژی CNC یا کنترل عددی کامپیوتری امروزه به یک مفهوم مدرن و پیشرفته در صنعت تولید و ساخت تبدیل شده است که در چند دهه اخیر وارد اصطلاحات رایج صنعتی شده است. در حقیقت، مفهوم به CNC در اصل به مفهوم NC یا کنترل عددی (numerical control) برمی‌گردد و شامل مبحث قدیمی می باشد. اگرچه تاریخچه تکنولوژی CNC به دهه های خیلی قبلی بر نمی گردد و صنعتی مدرن به حساب می آید، و پیشرفت قابل توجهی پیدا کرده است که همگان از آن بهره ببرند.
اگر به طور خلاصه بخواهیم به تاریخچه دستگاه سی ان سی اشاره کنیم به این صورت است که دستگاه‌های اولیه با مکانیسم کنترل عددی تقریباً ساده ای بودند و کامپیوتری موجود نبود. درواقع حیات تکنولوژی CNC با حیات کامپیوتر مرتبط است و قسمتی از هویت اصلی خود را از این تکنولوژی گرفته است. در این مطلب در ابتدا به مبحث کنترل عددی یا NC در ماشین‌های مختلف می‌پردازیم.

کنترل عددی یا NC

ایده استفاده از کنترل عددی در ماشین‌های کامپیوتری در ابتدا مفاهیم خاصی از منطق برنامه‌ریزی را در بر می گرفت که کم کم برخی موارد و قابلیت‌ها به آن اضافه شد. در ابتدا، اولین ماشین‌های NC و درواقع ماشین‌های مقدماتی آن در دهه ۱۹۴۰ ساخته شدند. با گذر زمان و در دهه ۱۹۵۰ دستگاه‌های پیشرفته‌تر و مجهزتری با تکنولوژی NC تولید شد. این ماشین‌آلات بر اساس ابزارهای موجود در آن زمان ساخته شده بودند و از یک موتور برای کنترل دستگاه بهره می‌برد و عملیات دستگاه تحت کنترل این موتور قرار داشت.
این شیوه کنترل و موتور کنترل‌کننده از نقاط خاصی که بر روی ورودی دستگاه قرار داشتند تبعیت می‌کرد و این اهداف و نقاط را پیگیری می‌کرد. اما به گذر زمان و پیشرفت کامپیوترها و برنامه‌های کامپیوتری، دستگاه‌های NC پیشرفت بیشتری را تجربه کردند و عملکرد آنها نیز بهبود یافت. معرفی تکنولوژی کامپیوتری و اتصال دادت آن به مفهوم کنترل عددی منجر به تکنولوژی جدید گردید که امروزه به‌عنوان تکنولوژی کنترل عددی کامپیوتری یا CNC شناخته می‌شود و در بسیاری از دستگاه‌های جدید از آن بهره برده می‌شود.

حتما بخوانید :   کاربرد دستگاه برش لیزر

تحقیقات اولیه موسسه MIT بر روی تکنولوژی CNC

یکی از اولین مؤسساتی که کارهای تحقیقاتی خود را بر روی تاریخچه دستگاه سی ان سی انجام داد، موسسه فناوری ماساچوست یا همان MIT بود. اگرچه این هدف این موسسه در ابتدا بهبود دستگاه‌های CNC یا دستگاه‌های برش یا تراش نبود؛ اما نتایج تحقیقات آنها به شکل باور نکردنی صنایع برش و حکاکی را تحت تأثیر قرار داد و تقریباً امروزه در مصارف خانگی و کارگاهی کتر کسی پیدا می شود که از آن استفاده نکند. دستگاه سی ان سی ساخته شده در اوایل خیلی ساده بوده و نسخه اولیه این تکنولوژی محسوب می‌شد که بعداً به شکل‌های خیلی بهتری ارتقاء پیدا کرد.
پس از جنگ جهانی دوم، جان پیرسونز شیوه‌های مختلفی برای بهبود پوسته هواپیماها بررسی کرد و به نتایج جالب توجهی دست پیدا نمود. وی درنهایت موفق شد که در جریان یک پروژه مهم در نیروی هوایی یک دستگاه تحقیقاتی بسازد که توانایی بالایی در کنترل خودکار تجهیزات داشت. این تحقیقات در سال ۱۹۴۹ و در دانشگاه MIT آغاز شد و بعد از مراحل اولیه برنامه‌ریزی و تحقیق، یک ماشین تراشکاری با تکنولوژی CNC طراحی شد که گام اول در صنعت کنترل عددی کامپیوتری محسوب می‌شد. پروفسور رینتیز نیز در این پروژه شرکت داشت و این دستگاه را وارد فازهای بعدی تحقیقاتی کردند.

مارا به اشتراک بگذارید :

دیدگاه خود را بنویسید