دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر کاربرد بسیار وسیعی در  صنعت تولید و قطعه‌سازی پیداکرده است. انواع قطعات خودرو، ابزار دقیق، تجهیزات نظامی ، چرم و پوشاک، ساخت و تولید، چوب و دکور ،صنایع سنگ و بسیاری دیگر از جمله مواردی هستند که استفاده وسیعی از دستگاه برش لیزر دارند. با توجه به اینکه به برشکاری نیاز داریم یا قصد حک کردن الگوی خاصی را داریم میتوان از از دستگاه برش و حکاکی لیزری استفاده کرد. دستگاه‌ برش لیزری به دو گروه فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند . هر دستگاهی با قدرت (وات) و قابلیت‌های متفاوت تولید می‌شود. بعضی برای حکاکی بهینه شده اند و بعضی عمل برش را بخوبی انجام می‌دهند. در هر صورت با تعویض تیوب لیزر دستگاه میتوان براحتی کاربرد حک و برش را تغییر داد.

دستگاه برش لیزر در صنعت

در صنعت ساخت و تولید، عملیات برش بخش مهمی از مراحل کار است. دستگاه برش لیزر با انجام برش‌هایی بسیار دقیق برای تولید قطعات مهندسی بسیار اهمیت دارد. این دستگاه با استفاده از کنترلگر کامپیوتری برای مسیریابی برش، برشی بی‌نقص و دقیق ارائه می‌دهد. راحتی کار، کیفیت برش ، عدم نیاز به پردازش قطعه قبل و بعد از برش ، همه از مزایای استفاده از برش لیزری هستند. عدم وجود لبه‌‌های خورده‌شده در قسمت‌های برش خورده باعث عدم نیاز به پردازش و سمباده و سوهان کشی می‌شود.
به همین دلیل برش‌های مکانیکی و دستی به سرعت جای خود را به دستگاه برش لیزری داده اند. از ابتدای عملیات برش تا پایان آن، لیزر به صورت مداوم و یکنواخت می‌تابد که نهایتا عمل برش را یکنواخت و دقیق انجام می‌دهد. ضمن آنکه پرتو لیزر قطر بسیار اندکی دارد و می‌تواند از متریال اولیه استفاده بهتری کرد و دوری‌ریز کمتر می‌شود.

خرید دستگاه برش لیزر

برای خرید دستگاه برش لیزر باید با توجه به نیاز و نوع سفارش‌هایتان، دستگاه خود را انتخاب کنید. برای برش لیزری لازم است دستگاه‌ قوی‌تر با وات بالا بخرید. و برای حکاکی لیزر بهتر است از لیزر با توان کمتر استفاده شود. در ادامه برای بررسی بهتر دستگاه ایده‌آل برای خود موارد زیر را بررسی کنید»

 1.  ابعاد میز کار : میزکار بزرگتر فضای بیشتری در کارگاه شما اشغال می‌کند اما میتواند قطعات بزرگ را هم برش بزند. همچنین متریال خام اولیه را میتوان با ابعاد بزرگتری روی دستگاه قرار داد و وقفه‌های تعویض متریال را کاهش داد.
 2.  توان تیوب لیزر : همانطور که گفته شد برای برش،لیزر قوی‌تری لازم است. اما برای حکاکی باید از لیزر ضعیفتر استفاده کرد.
 3. میز ثابت یا میز برقی : میز برقی مزیتهای زیادی دارد. از جمله تنظیم فاصله متریال برش با هد . چرخش خودکار متریال رو میز. توانایی استفاده از ضخامتهای مختلف متریالهای برش و ….

چند نکته که هنگام خرید باید به آن دقت کنید :

 • دستگاه‌هایی که بصورت کارگاهی و دستی مونتاژ می‌شوند کیفیت و امنیت لازم را ندارند. به همین دلیل شاید قیمت آنها کمتر باشد اما خرید آنها معقولانه نیست.
 • هنگام خرید دقت کنید که تمامی قسمت‌های دستگاه شامل گارانتی باشد. البته قصعات مصرفی شامل گارانتی نیستند.
 • نکته بسیار مهم و تاثیر گذار روی قیمت دستگاه، خدمات پس از فروش آن است. حتما از فروشنده درباره خدمات پس ازفروش دستگاه برش لیزر خود پرس‌وجو کنید.
 • از جمله موارد قابل توجه هنگام خرید، سایز میز کار است. شما باید با توجه به متریال مورد استفاده و سایزی که قرار است برش روی آن صورت گیرد، سایز میز کار خود را انتخاب کنید. اگر سایز متریالی که قرار است روی آن طرحی حکاکی شود بزرگ باشد به همان نسبت باید میز دستگاه برش لیزر نیز بزرگ انتخاب شود در غیر این صورت متریال روی دستگاه جای نمی گیرد.

 

قیمت دستگاه برش لیزر

برای خرید یک دستگاه برش لیزری با توجه به قیمت بالای آن، قیمت دستگاه برش لیزر همواره اهمیت زیادی داشته است. مشخص کردن قیمت موارد مصرفی و مشخص کردن نوع پشتیبانی قراداد هم خیلی مهم است. توان تیوب دستگاه نیز عامل مهم بعدی است. یکی از پرمصرف ترین قطعات در این ماشین ، همین تیوب لیزر است. کیفیت تیوب و راندمان آن باعث کاهش چشمگیر مصرف برق می ‌شود. تیوب‌های با کیفیت‌تر قاعدتا گرانتر هستند اما از نظر فنی مقرون بصرفه‌ تر اند. زیرا هم عمر طولانی‌تری دارند و هم در دراز مدت هزینه برق را بطور قابل توجهی کمتر میکنند.

نوع پشتیبانی و میزان تعهدات این خدمات ، هم اهمیت زیادی دارد و هم تاثیر زیادی روی تلورانس قیمت دارد. یک دستگاه خاص میتواند قیمتهای متفاوتی در بازار داشته باشد. دلیل این موضوع میزان و کیفیت خدمات پس از فروش فروشنده است. توصیه می‌شود در این قسمت اصلا صرفه‌جویی نکنید و بالاترین میران تعهدات را در قرارداد خرید خود انتخاب کنید.

قابلیتهای نرم‌افزاری و سخت افزاری هم بر قیمت دستگاه برش لیزری تاثیر دارد.امکان نصب روتاری، نرم‌افزار حرفه‌ای و ویژگی‌های دیگری که بصورت آپشن روی دستگاه هستند میتواند، هم بسیار کارامد باشد و هم قیمت دستگاه را بصورت معقولی افزایش دهد.

تیوب لیزر دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر  یک تیوب شیشه‌ای مانند حباب لامپ دارد. تیوب وظیفه تولید پرتوی قدرتمند لیزر را دارد. یکی از عوامل موثر بر قیمت دستگاه برش لیزر ، توان این تیوب است که هرچه بالاتر باشد قیمت دستگاه بیشتر می‌شود.

میزکار دستگاه برش لیزر

از ویژگی‌های دیگر که بر قیمت دستگاه برش لیزر اثر گذار است ، میز ثابت و یا برقی است.  که اگر این میز ثابت باشد باید برای برش روی قسمت های مختلف متریال این چرخش به صورت دستی انجام گیرد. ولی اگر میز برقی باشد دیگر به راحتی قابل چرخش برای حکاکی خواهد بود.

همچنین عوامل دیگری همچون طول عمر مفید تیوب لیزر و توان منبع تغذیه و قدرت چیلر خنک کننده نیز در قیمت نهایی دستگاه برش لیزر اثر مستقیم دارد.

انواع دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر  دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • دستگاه برش لیزر و حکاکی روی فلزات
 • دستگاه برش لیزر و حکاکی روی غیر فلزات

استفاده از این دستگاه باعث می شود کارها خیلی بهتر و با کیفیت‌تر از زمانی که دستی انجام می گرفت، انجام شود. و مشتری از نتیجه کار راضی خواهد بود ضمن اینکه سفارشات در زمان بسیار کمتری انجام می‌شود. در کل استفاده از این دستگاه بسیار مقرون به صرفه است زیرا تامین توان در حد برش بر روی متریال های مختلف از روش های دیگر بسیار پر هزینه خواهد بود.

  ۴نکته مهم که برای خرید یک دستگاه برش لیزری به شما بسیار کمک می‌کند.

یک ایمیل معتبر وارد کنید تا همزمان با گوش دادن آنرا برای شما ایمیل کنیم تا همیشه در دسترس‌تان باشد

پادکست صوتی

 

 

 

دستگاه برش لیزری و برش کاغذ و مقوا

در گذشته تمامی کارها به صورت دستی صورت می‌گرفت و بسیار زمان بر و هزینه‌بر بود.برش مقوا با دستگاه برش لیزر یکی از مواردی که با اضافه شدن دستگاه برش به دستگاه‌های صنعتی مورد توجه قرار گرفت. برش مقوا و کاغذ شاید آنقدرها کاربردی به نظر نرسد اما در کارهای هنری و تزیینی تاثیر بسیار زیادی دارد.

برش انواع ونیل و استیکر نیز در همین دسته جای می گیرد.با استفاده از دقت بالای دستگاه برش لیزر ، می توان طرح‌های پیچیده‌ای را بر روی کاغذ برش زد که شاید این امکان با دست وجود نداشته باشد. برش مقوا نیز یکی از کاربردهای این دستگاه است و یکی از پرکاربردترین نمونه های کاربردی دستگاه برش لیزر برش مقوا، درست کردن کارت‌های تبریک و حتی کارت عروسی است.

برش طرح کارت عروسی و ایجاد طرح بر روی مقوا هایی که به عنوان کارت پستال مورد استفاده قرار می گیرند، از مهمترین کارکردهای برش مقوا است.برای مثال دستگاه برش لیزر پاورکم مدل ۱۲۱۸ یکی از انواع دستگاه های برش لیزر است.این دستگاه به علت قیمت مناسب و سایز کوچک ، مورد توجه کسانی است که به صورت خاص بر روی برش کاغذ و برش مقوا فعالیت می کنند.این دستگاه به عنوان یکی از پرکاربرد ترین دستگاه برش لیزر شناخته می شود.

 مارا به اشتراک بگذارید :

یک دیدگاه در “دستگاه برش لیزر”

 1. محمدحسین

  سلام. قسمت نگران کننده دستگاه کجاها میتونه باشه؟ کدوم قطعه؟

دیدگاه خود را بنویسید