دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی امروزه جز اصلی کار ساخت و تولید قطعه است. دستگاه‌های سی ان سی دقت و سرعت بسیاری خوبی دارند. این موضوع باعث گسترش استفاده از آن شده است. از دلایل دیگر محبوبیت دستگاه سی ان سی، «کاهش هزینه تولید قطعه» و «افزایش کیفیت محصول نهایی» است. هد دستگاه درواقع قسمت اصلی آن است. وظیفه هد ایجاد سوراخ یا شیار طرح برش بر روی متریال برش است. هد به بازوی دستگاه متصل است؛ و از طریق کامپیوتر به روش بُرداری کنترل می‌شود. طرح برش بوسیله نرم‌افزاری ایجاد می‌شود. کامپیوتر دستگاه بر اساس این الگو شروع به حرکت دادن مته‌ی هد میکند. دقت حرکات سی ان سی درحد میلیمتر است. به همین دلیل دستگاه با دقت زیادی کار می‌کند.

مراحل کار دستگاه سی ان سی

مراحل کار برش و فرز در دستگاه سی ان سی تقریبا بدون دخالت اپراتور انجام می‌شود. شکل قطعه به کامپیوتر ارسال می‌شود. عملیات برش بر اساس طرح قطعه آغاز می‌شود. اپراتور تنها در شروع و پایان عملیات برش وارد عمل می‌شود. دستگاه سی ان سی جهت و میزان حرکت بازو را برای برش طرح، محاسبه می‌کند.کامپیتور مرکزی دستگاه این محاسبات را انجام می‌دهد.بُراده برداری بوسیله مته واقع شده در هد دستگاه انجام می‌شود. هرتعداد از قطعه که لازم باشد با تکرار این فرایند تولید می‌شود. مزیت کامپیوتری بودن اینست که عملیات برشکاری میتواند برای ساعتها بصورت بی‌وقفه و بدون خستگی با همان دقت اولیه انجام گیرد.

کانال تلگرام

برد کنترل دستگاه سی ان سی

برد کنترل،مرکز مجاسبات دستگاه سی ان سی است. اين بخش كنترلرCONTROLER)  ) نام دارد. کیفیت و طرز کار دستگاه بسیار به این قطعه بستگی دارد. تا جایی که متخصصین این حوزه برای شناسایی رفتار و عیوب ماشین نوع کنترلر آنرا بررسی می‌کنند. درواقع دستگاه سی ان سی را از روی مدل کنترل آن شناسایی می‌کنند. این ماشینها انواع مختلفی مانند تراش،فرز ،سنگ،فلز ، کاغذ ، چرم  دارند. آموزش اپراتور هم بر اساس نوع كنترلر دستگاه ارائه می‌شود.

دستگاه‌های سی ان سی در برشکاری و تولید قطعه بیشترین استفاده را دارند. دقت برش این دستگاه‌ها گاهی به دهم‌میلیمتر می‌رسد. مته‌ی هد عمل برش یا فرزکاری را انجام می‌دهد. دستگاه با حرکت در راستای محور X و Y و یا Z ، میتواند هر شکلی را تولید کند.
بُراده برداری با چرخش سریع مته‌ی هد صورت می‌گیرد. با حرکت بازو، مته به نقطه مدنظر منتقل میشود. عمل برش از طریق نوک تیز مته روی متریال اتفاق میوفتد. کامپیوتر مرکزی حرکت بعدی بازوها را محاسبه میکند و جهت و میزان آن را به بازوها منتقل میکند.

قیمت دستگاه سی ان سی

قیمت دستگاه‌های سی ان سی براساس مدل و امکانات دستگاه تفاوتهای زیادی دارد.دستگاه‌های سی ان سی بر اساس امکانات و ویژگی‌هایی که دارند قیمت‌گذاری می‌شوند. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم :
 1. کیفیت و نوع قطعات اصلی  بکار رفته
 2. توان اسپیندل : اسپیندل، اصلی‌ترین قسمت مکانیکی دستگاه سی ان سی است. اسپیندل یک موتور الکتریکی است. مته برش به اسپیندل متصل است. هرچه سرعت و توان چرخش آن بیشتر باشد و گشتاور بیشتری تولید کند؛ عمل بُراده‌برداری سریعتر و دقیقتر انجام می‌شود. نوع اسپیندل بر قیمت دستگاه سی ان سی تاثیر زیادی دارد.
 3. محورهای حرکتی : دستگاه با ۳محور حرکتی،می‌تواند اشکال هندسی پیچیده‌تری تولید کند. دستگاه ۲ محوری تنها قادر است حرکت بالا-پایین و چپ-راست را انجام دهد. اما دستگاه ۳محور عمق را هم میتواند محاسبه و برش کند.
 4. شاسی و بدنه : استحکام شاسی و بدنه دستگاه تاثیر زیادی روی طول عمر آن دارد. دستگاه‌های سنگینتر لرزش کمتری حین کار دارند و گرانتر هستند.
 5. لوازم جانبی و مصرفی دستگاه: دستگاه‌های سی ان سی وابسته به اینکه چه ویژگی‌های اضافه‌ای دارند قیمتشان متفاوت است. مثلا روتاری امکان cnc قطعات استوانه‌ای را ایجاد میکند و جداگانه روی دستگاه نصب می‌شود.

از مهمترین موارد تأثیرگذار بر قیمت دستگاه سی ان سی ، گارانتی و خدمات پس از فروش است. هرگز بخاطر قیمت کمتر این مورد را از فاکتور خرید خود حذف نکنید. حتما درباره مدت زمان گارانتی سوال بپرسید و از میزان پوشش آن مطلع شوید.. این آپشن اگرچه باعث بالا رفتن قیمت می‌شود، اما در دراز مدت برای شما بسیار سودمند خواهد بود.

کاربردهای دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی استفاده بسیار زیادی در صنعت تولید ،برش و قطعه‌سازی دارد. ازجمله سی ان سی متریال‌های غیرفلزی برای تبلیغات، مدل‌سازی و ماکت و برش پارچه و چرم و کاغذ . دقت بالای برش این دستگاه‌ها باعث کاهش دور ریز متریال یا اصطلاحا کاهش پِرتی می‌شود. همین موضوع هزینه تولید قطعه راه هم کاهش داده و سود افزایش می‌یابد.

استفاده از دستگاه سی ان سی چنان فراگیر شده که هر کارگاه تولیدی،حتی کوچک، هم یکی ازین دستگاه‎های خارق‌العاده تولیدی را دارد. برش عالی دستگاه باعث می‌شود نیازی به پردازش قطعه پس از عملیات برش نباشد.

آموزش کار با دستگاه سی ان سی

دستگاه سی ان سی  مثل همه دستگاه‎های صنعتی ، همانطور که بسیار مفید است، درصورتی که اصول اولیه کار با آن رعایت نشود میتواند بسیار خطرناک باشد. برای کار با با آن به آموزش کامل دستگاه و آشنایی با قسمتهای مختلف آن نیاز است. این آموزش بستگی به گیرایی و استعداد اپراتور دارد و میتواند در چند جلسه  انجام گیرد.لازم است اپراتور روش کار با دستگاه سی ان سی را بداند و این آموزش صرفا آموزش نکات منحصربفرد دستگاه تازه خریداری شده است. البته که تنها اموزش تئوری برای کار با این دستگاه کافی نیست، تجربه‌ای که در طول روزهای زیاد کسب می‌شود عامل موفقیت اپراتور است. که باعث افزایش بازدهی کار می‌شود. .

دستگاه سی ان سی به اندازه‌ای اتوماتیک عمل می‌کند که یک اپراتور برای انجام همه سفارشات کافی است. آموزش کار با سی ان سی نیاز به گذران دوره‌ای کامل دارد. با وجود این هر دستگاه ویژگی‌های خودش را دارد که باید آموخت. یک اپراتور که آموزش کار با سی ان سی را دیده است، میتواند براحتی با صرف یک یا دوجلسه با دستگاه جدید براحتی کار کند. بسیاری از فروشندگان دستگاه سی ان سی  این آموزش را بصورت رایگان یا به هزینه‌ای جزئی ارائه می‌دهند.

بدنبال خرید دستگاه سی ان سی هستید؟؟ این فایل صوتی کمک میکند مانند یک متخصص خرید کنید.

یک ایمیل معتبر وارد کنید تا همزمان با گوش دادن آنرا برای شما ایمیل کنیم تا همیشه در دسترس‌تان باشد

پادکست صوتی

 

 

خرید دستگاه CNC

برای خرید دستگاه سی ان سی باید صبوری به خرج داد. بررسی نکات زیادی لازم است تا یک خرید خوب متناسب با نیاز کارگاهتان داشته باشید. سود زیاد کار با دستگاه سی ان سی و تنوع بسیار زیاد محصولات، مشتری را ترغیب به خرید دستگاه میکند و همین عاملی برای سودجویی عده ای می شود که اقدام به واردات و فروش دستگاه های بی کیفیت میکنند. شرایط اغوا کننده ای که برای مشتری وجود دارد گاه باعث می شود این افراد به اشتباه خرید کنند یا خرید اشتباهی بکنند. در واقع این شرایط فرد را به خرید بیش از نیاز خود ترغیب می کند و یا بواسطه تفاوت چشمگیر قیمت مشتری را مجاب به خرید کردن بدون در نظر گرفتن مسائل  جانبی میکند .

اشتباهات رایج در خرید دستگاه سی ان سی

اشتباه در خرید به چند صورت اتفاق می افتد، برخی دستگاه مناسب نمی خرند. یعنی بدون در نظر گرفتن نیاز بازار و پیش بینی سفارشات آینده ، اقدام به خرید دستگاهی میکنند که بزودی متوجه میشوند برای کارشان مناسب نیست. ممکن است سایز دستگاه را درست انتخاب نکنند و یا فعالیتی که قرار است با آن به اهداف خود برسند را درست مشخص نکرده باشند. جلوگیری از این اشتباهات ساده است اما درصورت عدم انجام تحقیقات لازم، خیلی زود تاثیرات منفی خود را بر روی کسب و کار خواهد گذاشت. شما باید سعی کنید در هنگام خرید دستگاه شرایط فعلی را با شرایط پیش بینی نشده آینده باهم در یک قاب بررسی کنید تا مشکلی از هیچ بابت در آینده برای شما ایجاد نشود.

راه حل؛

شرکت های معتبر ، مشاورین صادق و دلسوزی برای شما خواهند بود چرا که به لحاظ تعداد مشتریان ، نیازی به عدم صداقت و ترغیب شما به خرید ندارند ، و نکته مهم تر این که بخاط یک فروش بیشتر حاظر نیستند اعتبار و سابقه خوب خود را از بین ببرند. چه بسیار اتفاق افتاده که حتی یک مشتری را از خرید منصرف میکنند.

یکی از دلایلی که باعث می شود خرید دستگاه به اشتباه بخورد، منطقه ای است که فرد می خواهد در آن فعالیت کند. وقتی یک شهر کوچک چند دستگاه CNC داشته و کاملا فعالانه در حال فعالیت هستند، نصب یک دستگاه دیگر نمی تواند توجیه اقتصادی داشته باشد و به همین علت باید با دقت انجام شود. این موضوع هم نیاز به مشورت و تحلیل بازار دارد که متاسفانه در بسیاری از مواقع انجام نمی شود و یا به درستی صورت نمی گیرد.

خدمات دستگاه سی ان سی

بسیار بسیار مهم است که شما قبل از خرید دستگاه سی ان سی از خدمات پس از فروش شرکت فروشنده مطمئن شوید. اگر برای بررسی بقیه موارد وقت ندارید این مورد را تا میتوانید حساب شده و صبورانه جلو ببرید . در واقع آنچه که مهم و حائز اهمیت است، خود دستگاه و کیفیت آن نیست؛ بلکه خدماتی است که بر روی دستگاه به شما ارائه می شود. هر دستگاهی به خدمات فنی و سرویس دوره ای و قطعات مصرفی نیاز دارد تا بتواند به کار خود ادامه دهد

با کیفیت ترین برند دنیا را که تهیه کرده باشید ، ظرف کمتر از ۶ماه به سرویس دستگاه نیاز پیدا میکنید. بعضی قطعات مصرفی هستند و به مرور مستهلک می شوند و باید جایگزین شوند. در هنگام خرید دستگاه به دقت و وسواس نوع خدمات ارائه شده توسط شرکت فروشنده دستگاه را بررسی کنید. هر قدر دراین مرحله زمان صرف کنید و مطمئن تر سراغ گام بعدی بروید در آینده و حین کار کمتر دچار مشکل و بحث و جدل با مشتری و کارمندان خواهید شد.

اهمیت این خدمات

یک راه ساده برای مطمئن شدن از سرویسهای پشتیبانی شرکت فروشنده ، مراجعه به مشتریان قبلی شرکت است. قطعا آنها دچار مشکلاتی حین کار شده اند و از شرکت درخواست خدمات پشتیبانی داشته اند و بهترین گزینه برای دریافت تجربه هستند. در مورد نحوه پاسخگویی شرکت بپرسید. مهارت تکنسین ها چطور است؟ پاسخگویی تا چه اندازه سریع صورت میگیرید. برای روزهای تعطیل و ساعتهای غیر متعارف چه رویکردی دارند ؟  بسیاری از شرکت ها حتی جواب سوالات عادی خریدار را هم نمی دهند چه برسد به اینکه تکنسین بخواهد برای رفع مشکل اقدام کند.

شرکت تازه تاسیس قطعا نمی تواند گزینه خوبی برای ارائه خدمات باشد چرا که تجربه کاری طولانی ندارد، مگر اینکه به صورت کاملا حرفه ای وارد این بازار شده باشد. باز هم تاکید می کنیم که خدمات شوخی بردار نیست؛ در هنگام خرید دستگاه به نوع و مقدار خدمات دقت کنید.
انتخاب نوع واردات و همچنین بهره برداری از نوع دستگاه در قیمت‌گذاری آن بسیار تاثیر گذار است این دستگاهها به نسبت دارا بودن خدمات حرفه ای از جمله سرویس و همچنین برآیند مشتری مداری در موارد خرابی نرم افزاری و دیگر موارد مبتنی بر بحث تعمیر و اپراتور جزء مراحل پشتیبانی محسوب می شود.

مشتری معمولا نتیجه را میبیند و کاری به اینکه شما چه مشکلی دارید ندارد. برای همین اگر نمیخواهید زمان زیادی را صرف توجیح شرایط و عذرخواهی از مشتری بکنید که اعتبار خودتان هم از بین برود، بررسی خدمات پس از فروش را در اولویت بالایی قرار دهید. گاهی یک پاسخگویی تلفنی ، از طرف مشاوران شرکت فروشنده ، میتواند ساعتها زمان برای شما بخرد.
انتخاب نوع دستگاه و همچنین قیمت‌گذاری دستگاه سی ان سی به علت تنوع محصولات و همچنین درخواست مشخص نمودن نوع متریال مورد نظر و همچنین پروژه های سریالی بسیار مورد توجه قرار دارد. فروش دستگاههای CNC از جمله خدمات حرفه ای تیم سیمای شهر بوده و در این راستا خدمات بسیار حرفه ای شامل پشتیبانی و تامین قطعات و تضمین خدمات پشتیبانی را تامین می کند.
فروش حرفه ای دستگاه های جدید بسته نوع خدمات و همچنین برنامه ریزی های تکمیلی در رویه فعالیت بسیار مورد توجه قرار دارد. این دستگاه با دارا بودن موارد اجرایی خاص می تواند پیرو دستور اجرای کاربرد آن در راستای سیستم های اجرای با سیستم مته  پیشرو و کاملا حرفه ای عمل کند.

فروش دستگاه سی ان سی در کشور عزیزمان ایران با استقبال بسیاری مواجه شده است از این رو به علت استفاده صنعتی از این دستگاه در قسمت برش و به ویژه برش چوب و برش سنگ یا استفاده از این دستگاه سی ان سی برای برش مجسمه ها یا اصطلاحا پیکرتراش ها بسیار مورد توجه قرار دارند.

تماس با سیمای شهر

همین الان میخواهم مشاوران سیمای شهر با من تماس بگیرند

مارا به اشتراک بگذارید :

7 دیدگاه در “دستگاه سی ان سی”

 1. رسول

  چرا حتماً باید کنترلر روی دستگاه نصب باشه؟ چه مزیتی داره مگه؟

  1. admin

   درود.
   مزیت کامپیوتری بودن اینست که عملیات برشکاری میتواند برای ساعتها بصورت بی‌وقفه و بدون خستگی با همان دقت اولیه انجام گیرد.

 2. احمد هاشمپور

  سلام. شما آموزش هم دارید؟

  1. admin

   درود بر شما.
   بله آموزش بعد از خرید دستگاه داریم.

 3. علی

  پروسه کار نیاز به کارگر داره؟

 4. میلاد زارعی

  سلام میبخشید بدنه و شاسی دستگاه چقدر مهمه؟

دیدگاه خود را بنویسید