کار در حوزه های صنعتی از جمله شکل دهی متریال خام و ریخته گری و حکاکی فلزات و کار در صنایع چوبی و فرمینگ قطعات غیر فلزی به دو عنصر بسیار مهم احتیاج دارند: سرعت و دقت حال به وجه اول یعنی دقت، که بیشتر مربوط به بخش فنی و حساسیت های کیفی قطعه و به طور کلی تر، پروژه ی خروجی دستگاه است می پردازیم.

در واحدهای گوناگون صنایع ذکر شده، دقت ابعادی و همچنین رعایت موارد و دستورالعمل های تلرانس و انطباقات، کارفرما و یا پیمانکار تولید کننده ی قطعه را ملزم به رعایت دقت کافی در شکل دهی و ارائه ی سفارش مطلوب مشتری می نماید. لذا نظارت های کنترل کیفیت با وسواس خاصی سعی در ارائه ی بهترین محصول نهایی دارند.
به همین دلیل در بسیاری از این صنایع و با این سطح عملکرد، استفاده از دستگاه سی ان سی یکی از ملزومات در روند کاری به حساب می آید و با توجه به این قابلیت، میزان استفاده از این دستگاه نیز گسترش و افزایش رو به رشدی همواره خواهد داشت.

سرعت دستگاه سی ان سی

یکی دیگر از جنبه های مهم یعنی سرعت، بیش از آنکه تعیین کننده و تغییر دهنده ی مشخصات فنی پروژه ی خروجی واحد قطعه سازی و شکل دهی باشد، بر جنبه های تجاری و هزینه ها و قیمت تمام شده ی پروژه تاثیر خواهد داشت. با توجه به اینکه بسیاری از تولید کنندگان و همچنین کارگاه های کوچک و بزرگ سفارش گیرنده و تحویل دهنده ی قطعات مذکور، ملزم به ارائه ی تعداد زیادی قطعه ی سفارش شده در مدت زمان کم می باشند، سرعت فرآیند یکی از عوامل مهم موفقیت در عقد قراردادهای این گونه واحدها به شمار می رود.

حتما بخوانید :   معرفی و آشنایی برای کار با دستگاه سی ان سی

خدمات دستگاه سی ان سی

بد نیست بدانیم که مدت زمان ساخت و تکمیل یک پروژه، از جمله موارد مهم برای محاسبه و تعیین قیمت تمام شده و همچنین عامل محاسبه ی پارامتر ساعت نفر در فرآیند تولید و تکمیل و قیمت گذاری تجاری پروژه خواهد بود. به همین دلیل نمی توان از ویژگی سرعت در بررسی و تعیین دامنه ی کاری دستگاه سی ان سی نیز چشم پوشید.
در مجموع دستگاه های سی ان سی به آن دسته از ماشین هایی گفته می شود که قابلیت هدایت به وسیله ی کامپیوتر و نرم افزار را دارند. چرا که راه اندازی، حرکت و البته کنترل این ماشین ها، به صورت غیردستی بدون نظارت چشمی صورت می گیرد و با استفاده از نرم افزارهایی که زبان و کدهای آن ها برای ماشین قابل درک و تشخیص است کار می کنند.

حساسیت‌های کار با دستگاه سی ان سی

به همان نسبت که دقت و سرعت بالای تولید محصول خروجی، از جمله قابلیت های انکار ناپذیر این ماشین آلات حساس و شگفت انگیز محسوب می شوند، استفاده و کار با آنها نیز حساسیت و دلسوزی و همچنین دستورالعمل ها و روش های دقیق و حساب شده ای می خواهد. به این معنا که اپراتوری این دستگاه ها باید توسط فردی باتجربه، حساس و همچنین منظم انجام شود که تسلط کافی به جنبه های مختلف عملکرد دستگاه سی ان سی داشته باشد و بتواند طبق دستورات و دفترچه ی راهنما عمل کند و همچنین نسبت به ضوابط و ملزومات نگهداری از دستگاه، به خوبی عمل کند.

حتما بخوانید :   مزایای دستگاه سی ان سی

کیفیت اپراتور دستگاه

به بیان بهتر، در اختیار داشتن یک ماشین سی ان سی بسیار گران قیمت و با کیفیت و کارایی و ابعاد کاری کاملا مطلوب، بدون کاربری توسط یک اپراتور حرفه ای، تفاوت چندانی با نبود آن دستگاه ندارد. به علاوه بر اینکه مدیر واحدی که دستگاه در آن مستقر است نیز می بایست از شناخت و اطلاعات نسبتا مطلوبی در مورد ماشین آلات حوزه ی کاری خود برخوردار بوده تا ضمن تعامل اصولی با اپراتور، درخواست، تحلیل و نتیجه گیری درستی در مورد کارآیی آن دستگاه ها داشته باشد.

البته استفاده از دستگاه سی ان سی باید به صورت حرفه ای و توسط اپراتوری حرفه ای صورت پذیرد و اگر این موضوع به خوبی مدیریت نشود، دقت و سرعت ادعا شده در مورد دستگاه سی ان سی محقق نمی شود. در واقع این اپراتور است که باید بتواند از این دستگاه به نحو احسنت استفاده کرده و موارد خواسته شده را پیاده سازی کند.
به ویژه در مواردی که حوزه ی کار، امور مربوط به تبلیغات و یا لوازم تزئیناتی باشد، باید علاوه بر مهارت اپراتور، طرح ارائه شده به دستگاه باید از کیفیت و مشخصات قابل فهم برای دستگاه برخوردار گردد.

محصولات ما

مارا به اشتراک بگذارید :

دیدگاه خود را بنویسید