با توجه به پیشرفت و توسعه ی چشم گیر صنایع فلزی و غیر فلزی متفاوت، که استفاده از تکنولوژی انواع ماشین آلات با توانمندی ها، کاربردها و موارد بهره برداری مختلف در این صنایع امری اجتناب ناپذیر می باشد. از این رو این موضوع سبب شده تا بسیاری از افراد شاغل و صاحبان صنایع بزرگ و کوچک، کارگاه و یا کارخانه خود را برای بهبود عملکردشان استفاده از این ماشین آلات را در دستور کار خود بگذارند.
از انواع این ماشین آلات، می توان به انواع دستگاه سی ان سی اشاره کرد. در واقع دستگاه سی ان سی با برخورداری از قابلیت دریافت، اجرا و کنترل طرح به صورت هوشمند، توانسته به خوبی نقش خود را به عنوان یکی از اجزا جدا نشدنی صنعت مدرن ایفا کند.

مکانیزم کار دستگاه سی ان سی

این دستگاه ها به دلیل سیستم و مکانیزم بسیار پشرفته و منطبق با حساسیت فرآیندهای نوین در حوزه های متنوع صنعتی، امروزه به پشتوانه ای برای تولید و آماده سازی انواع قطعات و تجهیزات مورد نیاز در حوزه های گوناگون صنعت، معدن، امور تبلیغات، خدمات و … مبدل شده اند.
استفاده از ماشین آلات سی ان سی برای آن دسته از کارگاه ها و کارخانجاتی که به دنبال طرح و توسعه و رقابت با سایر صنایع قرن بیست و یک، تلاش می کنند تا مسیرهای جدید پیشرفت را در استراتژی خود بگنجانند، که این امر باعث شده در راه نیل به هدف خود چند گام به جلو بردارند. به بیان دیگر، دستگاه سی ان سی این امکان را به کارآفرینان و صاحبان صنایع مختلف داده است که مرزهای فناوری و توسعه را سریع تر از آنچه در چند سال پیش تصور می شد، پشت سر بگذارند.

نقش دستگاه سی ان سی در صنعت

از جمله معیارهای مهمی که در دنیای صنعت امروز، قابلیت و نقش مهم دستگاه سی ان سی را می طلبد، ظرافت و پیچیدگی های مختلفی است که باید در پروژه های ساخت و آماده سازی های معمول این صنایع، مورد توجه باشد. این موضوع باعث می شود تا جنبه ی دقت در عملکرد ماشین آلات مورد استفاده در این صنایع، بیش از پیش مورد نظر قرار گیرد.

حتما بخوانید :   کاربردهای متفاوت دستگاه سی ان سی

باید اذعان داشت که دقت در ساخت و شکل دهی، یکی از مهم ترین دلایل استفاده از دستگاه CNC خواهد بود. ابعاد و تلرانس های بسیار دقیق که رویکرد طراحان و مجریان پروژه های امروزی را تغییر داده، تنها با بهره گیری از دستگاه سی ان سی قابلیت پیاده سازی دارد.

سرعت کار دستگاه سی ان سی

یکی دیگر از معیارهای صنایع مدرن، که بیش از جنبه ی فنی، مربوط به جنبه ی اقتصادی پروژه ها خواهد بود، موضوع سرعت عملیات است. سرعت در فرآیندها و عملیات صنعتی موجب کاهش هزینه های جانبی شده و در نتیجه قابلیت فعالیت بیشتر و سرمایه گذاری برای طرح های توسعه در آینده را افزایش خواهد داد. در این زمینه نیز نباید از ارزش های دستگاه سی ان سی غافل شد. این ماشین آلات شگفت انگیز، ضمن توانایی انجام امور مختلف و پیچیده با دقت و ظرافت بالا، قادر خواهند بود کار مورد نظر را در زمانی بسیار کوتاه تحویل دهند.

کاهش هزینه ها

نکته ی جالب توجه اینجاست که اجرای پروژه با دستگاه سی ان سی، منجر به بروز هزینه های اضافه ناشی از دوباره کاری ها نخواهد شد. اگر قرار بر این باشد که نیاز به کار ظریف و سریع توسط دستگاه های قدیمی تر برطرف گردد، نتیجه ی خروجی در بسیاری از موارد کیفیت و انطباق لازم با طرح را نداشته و سبب دوباره کاری خواهد شد. این دوباره کاری ها هزینه هایی بیش از خسارت یک دور اجرای پروژه به کارفرما را تحمیل خواهد کرد. اما موهبتی که دستگاه سی ان سی از آن بهره مند است، یعنی توان کنترل عملیات، احتمال این خطر را برای مراحل گوناگون فرآیند پروژه به حداقل و تقریبا صفر می رساند.
بر اساس موارد گفته شده، و با توجه به اینکه بخش قابل توجه عملکرد ماشین آلات محتلف، وابسته به عملکرد اجزا و قطعات کوچک تر آن هاست، می توان بیش از پیش به اهمیت استفاده از دستگاه سی ان سی در امور و صنایع کوچک و بزرگ پی برد.

حتما بخوانید :   تعمیرات دستگاه سی ان سی در اصفهان

دستگاه سی ان سی و صنایع کوچک

در واقع صنایع کوچک نقشی فراتر از مکمل برای صنایع کلان کشور ایفا می کنند و بخش قابل توجهی از بار مسئولیت حساس و دقیق طرح های گوناگون صنعتی، بر عهده ی این صنایع می باشد.

با این حساب، به کار گیری دستگاه سی ان سی در صنایع کوچک را باید بهترین روشی دانست که صاحبان صنایع کلان بتوانند با تکیه بر آن، بدون نگرانی در جهت پیش برد امور ساخت، مونتاژ و یا شکل دهی و ماشین کاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود عمل کنند.

انواع مختلف دستگاه سی ان سی در ابعاد کوچک یا باصطلاح رومیزی، هر روز بیش از پیش جای خود را در میان کارگاه های نه چندان بزرگ با پروژه های سبک و نیمه سنگین، گسترده کرده اند و توانسته اند تحولی شگفت انگیز در راستای تحقق اهداف این بخش از مشاغل فنی و مهندسی پدید آورند.

 

 

محصولات ما

مارا به اشتراک بگذارید :

یک دیدگاه در “مزایای دستگاه سی ان سی”

  1. علیرضا

    با تشکر از مطلبتون
    لطفا بفرمایید برای خرید یک دستگاه CNC با قابلیت تراش و برش MDF تا ۱٫۵ الی ۲ سانتی‌متر ، پیشنهاد شما چه نوع دستگاهی است ؟
    ممنون

دیدگاه خود را بنویسید