تابلو فلکس فیس از حدود سال ۱۳۷۵ به بازار ایــران راه پیدا کرد و به واسطه ی نورپردازی و تنوع جلوه های بصری نسبت به دیگر تابلوهای تبلیغاتی جایگاه خوبی پیدا نمود.
طرح های تابلو چاپ فلکسی در اوایل توسط استیکرها یا برچسب در رنگ های مختلف بر روی متریال فلکسی چسبانده می شد. بدین صورت که پس از برش استیکر به اشکال مختلف ، با کمی نمدار نمودن متریال فلکسی ، استیکر ها را روی آن می چسباندند و بعلت نمدار بودن فلکس، استیکر ها براحتی بروی فلکسی قادر به جابجایی بود و در نهایت پس از مشخص شدن مکان دقیق استیکر، بوسیله کاردک پلاستیکی ،هوا و نم زیر استیکر خارج شده و استیکر بخوبی روی فلکس چسبانده می شد.
بی شک در آن زمان بدست آوردن هارمونی مناسب برای طرح تابلو فلکس و پیاده سازی لوگو ها و علائم تجاری خاص بـا استیکر، کاری دشوار و هنری به حساب می آمد.
پس از آن ، روش ساخت تابلو فلکسی بوسیله استیکر، با آمدن پرینتر های فلکس منسوخ شد و تصاویر واقعی و چاپ شده جایگزین طرح های اسـتـیـکـری ماقـبل خود شدند.

فلکسی متريالی است كه برای تابلوهایی که داخل آنها مهتابی کار شده است، همانند سر در مغازه‌ها، فروشگاه‎ها، تابلوهای عابر پياده و برخی از بيلبوردها و استند نمایشگاهی می بینید.
فلكسی در دو نوع چينی و كره‎ای در بازار موجود می‌باشد که نوع چينی آن معمولاً با ۱۸ اُنس و نوع كُره‎ای با ۲۰ اُنس ساخته می‌شود. برای سر در فروشگاه ها بیشتر از نوع فلکسی ۲۰ اُنس استفاده می‌گردد. تفاوت این دو نوع فلکسی در کیفیت آنهاست چنان که فلکسی كُره‎ای از كيفيت چاپ و مقاومت بالاتری نسبت به فلکسی چينی برخوردار است.
متریالی که در تولید فلکسی ها استفاده می‌شود قابلیت عبور نور از خود را دارد. این در حالی است که سایر ابزارهای تبلیغاتی همچون بنر از این قابلیت محروم هستند.

حتما بخوانید :   همه چیز راجب جوهر دستگاه چاپ بنر

دستگاه چاپ فلکسی

برای چاپ فلکسی استفاده از دستگاه هایی که توانایی چاپ بهترین نوع را داشته باشند، ضروری است. به عبارت دیگر، کیفیت دستگاه چاپ در کارکرد فلکسی تاثیر زیادی می گذارد.
در زیر به مهمترین ویژگی‌های دستگاه‌ چاپ فلکسی اشاره می‌کنیم:

ريپ دستگاه: ريپ عمل خروجی چاپ فلکسی را بر عهده دارد که به هر میزان ريپ دستگاه قويتر باشد كار چاپ نیز بهتر و با کیفیت انجام مي‎شود.
ريپ به دلیل داشتن پروفایل‌های زیاد، قابلیت چاپ گزینه‌های زیادی را دارا است.
پروفايلهای موجود در ریپ به وسیله توليدكنندگان و یا فروشندگان دستگاه ساخته می شود.
نکته‎ای که باید در رابطه با پروفایل‌ها توجه کرد این است که در هنگام انتخاب نوع جوهر باید از جوهر مخصوص و متناسب با پروفایل آن استفاده نمود.
در هنگام خرید دستگاه فلکسی نوع جوهر از سوی فروشنده به شما اعلام می شود و شما فقط باید از این نوع جوهر استفاده نمایید.

هد: این بخش یکی از مهمترین قسمت دستگاه چاپ محسوب می شود که در آخر فلکسی چاپ شده از آن خارج می‌شود.
هد‌ها در سایزهای مختلفی ساخته می‌شوند. هدها دارای نازل‎های ظریفی هستند که جوهر از آن خارج می‌شود.
انواع سایز هدها عبارت است از ۸۰ ، ۴۲ ، ۲۰ ، ۱۴ و ۳/۵ پیکولیتر
هد ۳/۵ پیکولیتر چاپ فلکسی را در حد پرینترهای خانگی چاپ می‌کند.
هدهای با پیکولیتر ۸۰ برای کارهایی که از فاصله دورتر دیده می‏شوند، مناسب می باشند .تعداد نازل‌ها نقش زیادی در سرعت چاپ می گذارد به طوری که هر قدر تعداد نازل ها بیشتر باشد، سرعت چاپ نیز بیشتر می‌شود.
به این معنا که هنگام استفاده از هد ۱۰۲۴، پهنای چاپ فلکسی در pass 3 معادل ۲/۵ سانتیمتر و در هد ۱۲۸ با همان pass معادل ۵ سانتیمتر می‌باشد.
هدها خود به چندین نوع هد زار، هد اسپکترا، هد کونیکا، هد اپسون و هد سیکو طبقه‎بندی می‌شوند. که در مقالات بعدی به توضیح این هدها می پردازیم.
هر کدام از این هدها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

حتما بخوانید :   راههای کسب درآمد با دستگاه چاپ بنر

بدنه دستگاه : بدنه دستگاه شامل شاسی دستگاه، محل قرارگيری جوهر، كامپيوتر و … می‌باشد که تاثیر چندانی بر روی کیفیت چاپ نمی گذارد و تنها برای ارتعاشات ناشی از حركت هد دستگاه اثر گزار است.
در رابطه با شاسی هر چقدر وزن بیشتری داشته باشد، ثبات بیشتری در هنگام چاپ داریم.
نهایت وزن شاسی‌ها ۷۰۰ کیلوگرم است.
نکات ضروری در طراحی چاپ فلکسی
طراحی باید با ابعاد چاپ صورت پذیرد.
حداقل رزولوشن برای چاپ فلکسی ۷۲ DPI می‌باشد.
فایل‌هایی که برای چاپ استفاده می‌شوند بهتر است در فرمت Tif یا jpg ذخیره شود.

بهترین چاپ فلکسی

برای چاپ فلکسی از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که دارای جوهرهای مرغوب بوده و ماندگاری بالایی دارند بطوری که رنگ‌های چاپ شده در برابر تابش آفتاب مقاومت، دوام و ماندگاری زیادی دارند.
برای مثال در چاپ بنر باید رنگ‌های چاپ شده دوام زیادی داشته باشند.
جنس و متریال فلکسی در دوام رنگ و همچنین عبور نور نقش زیادی دارد

مارا به اشتراک بگذارید :

یک دیدگاه در “همه چیز راجب فلکسی”

  1. رضا

    سلام
    لطفا بفرمایید قطر مناسب فلکسی برای مقاومت در برابر باد و همچنین عبور مناسب نور پس‌زمینه چقدرباید باشد؟

دیدگاه خود را بنویسید